See barasinga on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "barasingas",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "barasinga (plural barasingas)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "barasingha"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Alternative form of barasingha."
],
"id": "en-barasinga-en-noun-IcZX2Kcr",
"links": [
[
"barasingha",
"barasingha#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "barasinga"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hi",
"3": "बारहसिंगा"
},
"expansion": "Hindi बारहसिंगा (bārahsiṅgā)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "< Hindi बारहसिंगा (bārahsiṅgā), via English barasingha",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "barasinga",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinga",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasinganansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "barasinga",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "barasinga",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "barasing",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Cervids",
"orig": "fi:Cervids",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"barasingha, swamp deer, Rucervus duvaucelii (species of deer native to the Indian subcontinent)"
],
"id": "en-barasinga-fi-noun-FwauKpkx",
"links": [
[
"barasingha",
"barasingha"
],
[
"swamp deer",
"swamp deer"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈbɑrɑsiŋːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈbɑ̝rɑ̝ˌs̠iŋːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iŋːɑ"
}
],
"word": "barasinga"
}
{
"forms": [
{
"form": "barasinghi",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "barasinga m (plural barasinghi)",
"name": "it-noun"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Italian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Italian nouns with irregular gender",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"barasingha"
],
"id": "en-barasinga-it-noun-RtTq8p0f",
"links": [
[
"barasingha",
"barasingha"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "barasinga"
}
{
"forms": [
{
"form": "barasingas",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "barasinga (plural barasingas)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "barasingha"
}
],
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"Alternative form of barasingha."
],
"links": [
[
"barasingha",
"barasingha#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "barasinga"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hi",
"3": "बारहसिंगा"
},
"expansion": "Hindi बारहसिंगा (bārahsiṅgā)",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "< Hindi बारहसिंगा (bārahsiṅgā), via English barasingha",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "barasinga",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinga",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "barasingaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasinganaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasinganansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "barasingattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "barasingoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "barasingoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "barasinga",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "barasinga",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "barasing",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Entries using missing taxonomic name (species)",
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms borrowed from Hindi",
"Finnish terms derived from Hindi",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iŋːɑ",
"Rhymes:Finnish/iŋːɑ/4 syllables",
"fi:Cervids"
],
"glosses": [
"barasingha, swamp deer, Rucervus duvaucelii (species of deer native to the Indian subcontinent)"
],
"links": [
[
"barasingha",
"barasingha"
],
[
"swamp deer",
"swamp deer"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈbɑrɑsiŋːɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈbɑ̝rɑ̝ˌs̠iŋːɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-iŋːɑ"
}
],
"word": "barasinga"
}
{
"forms": [
{
"form": "barasinghi",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "m"
},
"expansion": "barasinga m (plural barasinghi)",
"name": "it-noun"
}
],
"lang": "Italian",
"lang_code": "it",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Italian countable nouns",
"Italian entries with incorrect language header",
"Italian lemmas",
"Italian masculine nouns",
"Italian nouns",
"Italian nouns with irregular gender",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"barasingha"
],
"links": [
[
"barasingha",
"barasingha"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"word": "barasinga"
}
Download raw JSONL data for barasinga meaning in All languages combined (21.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.